6. ročník projektu „Rádio Lumen spája Lumenrodiny“

28.06.2011 15:48

6. ročník projektu „Rádio Lumen spája Lumenrodiny“
P:3, 28. 06. 2011 16:01, DOM

Šiesty ročník projektu „Rádio LUMEN spája Lumenrodiny“ vyvrcholil v posledný júnový víkend v Liptovskom Jáne celoslovenským stretnutím Lumenrodín. Stalo sa tak po mnohých ohlasoch z minuloročných regionálnych stretnutí animátorov projektu s rodinami, ale i od poslucháčov, ktorí prejavili potrebu či nutnosť venovať sa rodine. Cieľom 6. ročníka bolo poskytnúť prihláseným Lumenrodinám možnosť zapojiť sa do veľkého rozhlasového rodinného spoločenstva, umožniť im priestor na rast v rodine vypracovávaním jednotlivých úloh, ponúknuť im odbornú pomoc v relácii Od ucha k duchu, v ktorej sa RL venuje rôznej rodinnej problematike od partnerských kríz a výchovy detí cez duchovný rast. Celkovo bolo zámerom šiesteho ročníka povzbudiť rodiny k budovaniu pravých, láskou naplnených manželských a rodinných vzťahov s dôrazom na skutočné hodnoty v rodine.

Program stretnutia Lumenrodín začal v sobotu 25. júna v hoteli Poludnica úvodným privítaním generálneho riaditeľa Rádia Lumen Juraja Spuchľáka. Nasledovala prednáška, ako žiť šťastne v rodine, ktorú predniesol prof. Vladimír Ďurikovič, predseda Hnutia kresťanských rodín, spolu so svojou manželkou Máriou. Šťastie rodinného života by malo podľa nich byť položené na piatich pilieroch: vzájomnej komunikácii, dialógu, odpustení, zmierení, uzdravení vzťahov a nakoniec na modlitbe za seba samých.

Lumenrodiny sa v sobotu zúčastnili aj na moderovanej relácii Od ucha k duchu, počas ktorej vydali mnoho svedectiev viery. Pre vyše 55 prítomných detí bol zorganizovaný osobitný program, v ktorom nechýbala ani prezentácia Svetielka, relácie Rádia Lumen určenej pre detskému poslucháčovi.

Na druhý deň stretnutia bola na programe diskusia manželov s europoslankyňou MUDr. Annou Záborskou, ktorá má už šiesty rok nad projektom záštitu. Ako uviedla: „Projekt Lumenrodiny je úžasným povzbudením pre rodiny, ktorým ukazuje, že vytvárajú otvorené spoločenstvo, ktoré je bohatstvom národa a dáva svetlo optimizmu do budúcnosti. Nie každý má odvahu prihlásiť sa, súťažiť, uvoľniť sa na jeden víkend alebo odpovedať na súkromné otázky, ktoré sa z Rádia Lumen pýtajú, ale ja som presvedčená, že veľa ľudí na relácie o rodinách čaká. Rodiny, ktoré prišli na toto celoslovenské stretnutie vidia, že nie sú samé a že keby náhodou potrebovali pomoc, tak vedia presnú adresu, na ktorú sa môžu obrátiť. Keď príde človek do tohto spoločenstva a vidí, že je tu niečo menej ako 20 rodín, ale tých 20 rodín tvorí vyše 100 ľudí, že je tu veľa detí všetkého veku, až niekedy zabudnem, že je demografická kríza. Ľudia chcú mať deti, len keď vidia zmysel toho, prečo ich majú mať, keď si vážia samých seba, keď sú hrdí na to, že Boh ich má rád, že sú pre Boha jedinečným projektom, ktorý stojí za to, aby sa opakoval v trošku inej forme v ich deťoch.“

Vyvrcholením stretnutia bola slávnostná odpustová svätá omša v kostole v Liptovskom Jáne. Na svätú omšu prišli aj rodiny z okolia. Hlavným celebrantom bol o. Juraj Spuchľák. Šiesty ročník projektu Rádio Lumen spája Lumenrodiny hodnotí veľmi dobre: „ najmä podľa hodnotenia samotných rodín, ktoré si nielen oddýchli po tej ľudskej stránke, ale sa mohli aj stretnúť a zároveň sa nám podarilo vytvoriť priestor, aby rodiny mohli navzájom komunikovať a predstaviť si svoje problémy a riešiť ich. Jasne sa ukázalo, že rodiny nepotrebujú ani tak mentorovanie a poukazovanie takého paternalistického riešenia problémov, ale skôr ponúknutie inšpirácie povzbudením od ostatných rodín.“

Konferencia biskupov Slovenska poskytla projektu „Rádio Lumen spája Lumenrodiny“ morálnu a finančnú podporu. Projektovú a organizačnú podporu zabezpečovala pracovníčka Rádia Lumen Margita Švecová. Ďalšími spolupracovníkmi katolíckeho rádia pri organizovaní 6. ročníka projektu boli Janka Brázdilová, riaditeľka Diecézneho školského úradu v Banskej Bystrici a kresťansky aktívni manželia Rafael a Rozália Ambrózovci z Brezna. Rafael Ambróz považuje stretnutie Lumenrodín za obohatenie celého projektu, zároveň si myslí, že v treba v tomto úsilí pokračovať aj ďalej. Jeho manželka Rozália je tiež veľmi rada, že sa mohla na projekte zúčastniť. „Mala som možnosť prečítať si úlohy, ktoré jednotlivé rodiny vypracovali a veľmi ma to povzbudilo v ďalšom živote.“ Svoje postrehy pridáva aj pedagogička Jana Brázdilová: „prežívame boom informačno-komunikačných technológií, uvažujeme napríklad o zavedení digitálnych učebníc, a tak vlastne legálnym spôsobom vytvárame už u toho mladého človeka závislosť na rôznych technológiách. Týmto projektom vytvárame nové spoločenstvo: učíme sa počúvať, učíme sa novému dialógu.“

TK KBS informovali: Z. Szakácsová, P. Jurčaga, J. Pavuková